Zonguldak Haber ve Şehir Portalı

GMİS, 14 Mart Tıp Bayramını kutladı

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI (GMİS) YÖNETİM KURULU ADINA BİR MESAJ YAYINLAYAN GENEL BAŞKAN AHMET DEMİRCİ, SAĞLIK ÇALIŞANLARININ 14 MART TIP BAYRAMI’NI KUTLADI.

GMİS, 14 Mart Tıp Bayramını kutladı
13 Mart 2018 - 16:20 'de eklendi ve 97 kez görüntülendi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu adına bir bildiri gösteren Genel Başkan Ahmet Demirci, sıhhat çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Demirci mesajında şu şekilde dedi:

“Osmanlı Padişahı II. Mahmut döneminde Hekimbaşı Behçet Efendi’nin girişimi ile 14 Mart 1827’de Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire kurulmuştur. Bu çağdaş tıp okulu Osmanlı İmparatorluğu’ndaki sıhhat eğitimi ve örgütlenmesine atılan ilk çağdaş adımlardan biridir. Tıp Bayramı ilk kez 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da kutlanmış, bir direniş ve isyan simgesi olarak düşünülüp yaşama geçirilmiştir. Şu demek oluyor ki 14 Mart Tıp Bayramı, ülkesini seven, ülkesine sahiplenen bir refleks olarak devletimizde kutlanmaya adım atmıştır. Tıp alanında o günden bugüne kat edilen mesafe büyüktür. Sadece, gece-gündüz demeden, büyük bir özveriyle çalışan tabip, ebe, hemşire, hizmetli ve öteki tüm sıhhat mensubunun ekonomik, özlük ve toplumsal hakları kafi değildir. Hastanelerimizde taşeron şirket çalışanı sıhhat emekçilerinin mühim bir kısmı ekibe geçememiştir. Sıhhat emekçilerinin verdiği savaşım sürmektedir. Haklı mücadelelerinde tüm sıhhat çalışanlarımızın yanlarında olduğumuzu duyuruyor, alın terini ve yaşamını insan sağlığına adayan, bu yolda takdire kıymet büyük bir özveriyle sıhhat hizmeti veren tüm sıhhat çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER