Zonguldak Haber ve Şehir Portalı

55 bin hak sahibinin beklediği kanun teklifi TBMMde kabul edildi

AK PARTİ ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ FARUK ÇATUROĞLU, 55 BİN HAK SAHİBİNİN BEKLEDİĞİ KANUN TEKLİFİNİN TBMM’DE KABUL EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.

55 bin hak sahibinin beklediği kanun teklifi TBMMde kabul edildi
17 Mayıs 2018 - 10:30 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, 55 bin gerçek sahibinin beklediği kanun teklifinin TBMM’de kabul edildiğini deklare etti.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu; Zonguldak’ta 55 bin gerçek sahibinin özlemle beklediği 561 sıra sayılı Kanun Teklifinin bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildiğini belirtti.

Milletvekili Çaturoğlu, mevzu ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Geçtiğimiz hafta sonu müjdesini verdiğimiz ve İlimizdeki iyelik problemininin çözümü için üstünde ısrarla durduğumuz, yüksek ecri misillerin alınmaması yönündeki kanun teklifinin verilmesine öncülük ettiğimiz 561 sıra sayılı Kanun Teklifinin 9 uncu maddesi bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi. Cumhurbaşkanımızın onayından sonrasında yürürlüğe girecektir. Böylelikle ilimizdeki büyük bir problemi daha çözmüş olduk. Bu mühim düzenlemeden Zonguldak İlimizden ortalama 55.000 gerçek sahibi yararlanacaktır. Dolayısıyla ortalama 200 milyon TL’de Zonguldaklıların cebinde kalmış oldu. İlimize hayırlı uğurlu olsun. Bu düzenlemeden Taşkömürü havzasındaki Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu illerimizden ortalama 66 bin gerçek sahibi yararlanacaktır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 42 bin konutun 66 bin hak sahibine satışı için emekleri tamamlamıştı. Sadece bu emek verme sonucunda geriye doğru yüksek ecrimisil bedellerinin ortaya çıkması sebebiyle ortaya büyük bir problem çıkmıştı. Bu düzenleme ile satış işlemleri hemen hemen gerçekleşmemiş yurttaşlarımızdan ecrimisil alınmaması, gerçekleşme ettirilen ecrimisillerin terkin edilmesi ve müracaat zamanı itibarıyla son beş yıl için öğrenim edilen ecrimisil bedellerinin de satış bedelinden mahsup edilmesi sağlanarak bu yurttaşlarımızın mağduriyetleri giderildi. İlimiz içinde son aşama mühim olan bu düzenlemenin yapılmasına katkı elde eden ve alın teri döken her insana Zonguldak halkımız adına bir kez daha teşekkür ediyoruz. Yine ilimize hayırlı ve uğurlu olsun.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER