Zonguldak Haber ve Şehir Portalı

21. Uluslararası Kömür Kongresi Zonguldakta düzenlenecek

KONGRE YÜRÜTME KURULU BAŞKANI PROF. DR MELİH GENİŞ; KÖMÜR KONGRESİNİN GELENEKSEL OLARAK TÜRKİYE’NİN TEK TAŞKÖMÜRÜ REZERVLERİNİN YER ALDIĞI ZONGULDAK’TA YAPILDIĞINI İFADE ETTİ.

21. Uluslararası Kömür Kongresi Zonguldakta düzenlenecek
13 Mart 2018 - 11:00 'de eklendi ve 85 kez görüntülendi.

Maden Mühendisleri Odası tarafınca Türkiye 21. Internasyonal Kömür Kongresi ve sergisi 11-13 Nisan 2018 tarihinde Zonguldak’ta düzenlenecek.

Kurultay Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr Melih Geniş; kömür kongresinin geleneksel olarak Türkiye’nin tek taşkömürü rezervlerinin yer almış olduğu Zonguldak’ta yapıldığını beyan etti. Bölgedeki kömür madenciliğinin geçmişi ortalama 170 yıl öncesine dayandığına dikkat çekilerek, Türkiye Internasyonal Kömür Kongresi’nin 1978 yılından bu yana iki yılda bir yapıldığı ifade edildi. Ulusal ölçekte başlamış olan kongrenin kömür madenciliğinin nerede ise her yönü ile ilgilenen ve dünyanın her yerinden madencilerin katılmış olduğu internasyonal bir organizasyona dönüştüğünü belirten Geniş, “Bu kongrede de, öncekilerde olduğu şeklinde, kömürün aranmasından tüketimine kadar geçen süreçte kömür madenciliğinde yaşanmış olan gelişmeler ve karşılaşılan problemler bilimsel verilerle tartışılacak olup ek olarak; sektördeki teknolojik gelişmelerin sergileneceği “Maden Makinaları ve Donanımı Sergisi” de kurultay süresince ziyaret edilebilecek.” İfadelerine yer verdi.

Öte taraftan ülkedeki tüm maden sektörü ve bileşenlerini kongreye çağrı eden Geniş, kongrede 3 ana başlık altında işlenecek mevzular hakkında data verdi.

Kömür madenciliğinin bilim ve teknolojisi

Kongrede kömür madenciliğinin bilim ve teknolojisi başlığı altında arama ve değerlendirme, Havza Madenciliği, Mekanize Kazı ve Tahkimat Uygulamaları, Kömür Hazırlama ve Zenginleştirme, Ultra Temiz Kömür Teknolojileri, Kömür Yakma Teknolojileri ve Enerji Üretimi, Demir-Çelik Endüstrisinde Kok Kömürü Kullanımı, Delme ve Patlatma Teknolojileri, Modelleme ve Bilgisayar Uygulamaları, Denizaltı Madenciliği, Açık İşletme Madenciliği ile Madencilik ve Çevre mevzuları işlenecek.

Kömür madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliği

Kömür madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliği başlığı altında havalandırma, Tahkimat, Kendiliğinden Yanma, Gaz ve Toz Patlamaları, İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları, Gürültü, Titreşim, Aydınlatma ve İklimlendirme, Solunabilir Toz ve Pnömokonyoz, İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Mevzuat ve Uygulamaları, Madencilikte Risk Yönetimi ve Değerlendirme Şekilleri ve Tahlisiye, Acil Durum ve Kriz Yönetimi konuşulacak.

Kömür madenciliğinde iktisat politikaları ve toplumsal problemler

Kongrede son başlık olan kömür madenciliğinde iktisat politikaları ve toplumsal problemler başlığı adı altında Geçmişten Günümüze Kömür Madenciliği, Madencilikte Özelleştirme, Üretim ve Tüketim Politikaları, İş ve Maden Hukuku, Kömür Kentlerindeki Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Yaşam ve kömür piyasalarındaki gelişmeler işlenecek.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER