Zonguldak Haber ve Şehir Portalı

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

ZONGULDAK İL SAĞLIK MÜDÜRÜ UZM.DR. ERTUĞRUL GÜNER, 17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ NEDENİYLE AÇIKLAMADA BULUNDU.

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü
16 Mayıs 2018 - 11:30 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Zonguldak İl Sıhhat Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü sebebiyle açıklamada bulunmuş oldu.

Güner, yüksek tansiyonun en sık görülen kronik hastalıklardan ve küresel bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkat çekti. Yüksek tansiyonun uzun süre emare vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi sebebiyle ’sessiz düşman’ olarak anıldığının altını çizen Güner, şu şekilde devam etti:

“Yüksek gerilim en sık görülen kronik hastalıklardan biridir ve küresel bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek gerilim kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm şeklinde durumlarla ilişkilidir. Yüksek gerilim önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup ne olursa olsun doktor tarafınca takip edilmelidir. Yüksek gerilim, uzun süre emare vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi sebebiyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır. Kan basıncının yüksek bulunduğunun belirlenebilmesi için belli aralıklarla ölçtürülmesi gereklidir. En belirgin yüksek gerilim emareleri; Baş ağrısı, Halsizlik, bitkinlik, Nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, Burun kanaması, Görmede bozukluk, Kulaklarda çınlama, Adım atma ve merdiven çıkmada zorlanma, Kimi zaman oldukça sık idrara çıkma, Gece uykudan uyanıp idrar yapma, Bacaklarda şişlik olabilir.”

“Fizyolojik aktiviteler tertipli yapılmalı”

Yüksek tansiyonu olan bireylerde ilaç tedavisinin uygulanmasının tansiyon kontrolü için tek başına kafi olmadığını ifade eden Güner, başarı göstermiş bir netice için ne olursa olsun sıhhatli yaşam davranışlarının geliştirmesi icap ettiğini açıkladı. Güner, yüksek tansiyonlu bireylerin sıhhatli beslenme, Fazla şişman/ obez ise zayıflama, fizik aktiviteleri tertipli yapma, Tuz kullanımını azaltma, Tertipli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine ehemmiyet verme, İlaçlarını tavsiye edilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanma, gerilim tertipli izlemeli/ izlenmesini sağlaması icap ettiğini altını çizdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER